Staff

Academic

Name
Position
John Arnott
Chair of Communication Systems
katarzyna budzynska
Dundee Fellow
Andy Cobley
Senior Lecturer
Keith Edwards
Senior Lecturer and Head of Postgraduate Studies (Computing)
David Flatla
Dundee Fellow
vicky hanson
Chair of Inclusive Technologies and President of the ACM
Iain Martin
Lecturer
Stephen McKenna
Chair of Computer Vision and Head of Research (Computing)
Rachel Menzies
Lecturer and Head of Undergraduate Studies (Computing)
Iain Murray
Lecturer and Equality & Diversity Lead (School of Science & Engineering)
Steve Parkes
Chair of Spacecraft Electronic Systems
alison pease
Lecturer and Disability Lead (School of Science & Engineering)
Karen Petrie
Reader and Associate Dean for Learning & Teaching (School of Science & Engineering)
Sasa Radomirovic
Senior Lecturer
Craig Ramsay
Lecturer
Chris Reed
Professor of Computer Science & Philosophy
Islem Rekik
Lecturer
Manuel Trucco
NRP Professor of Computational Vision
Annalu Waller
Chair of Human Communication Technologies and Discipline Lead (Computing)
jianguo zhang
Reader and Head of Internationalisation (Computing)

Research

Name
Position
Sophia Bano
Research Assistant
Rolf Black
Research Assistant
andrew brooks
Satellite Receiving Station: Software Specialist
Deisy Chavez
PhD student
Paul Crawford
Satellite Receiving Station: Research Assistant/Electronics Engineer
marianne dee
Research Assistant
martin dunstan
Research Assistant
Rory Duthie
PhD student
Ahmed Fetit
Research Assistant
Benjamin Gorman
PhD student
Simon Hewitt
PhD Student
Chris Hillman
PhD student
Tianjun Huang
PhD Student
Javier Mathilde
PhD student
Meenakshi Kesavan
PhD student
John Lawrence
Research Assistant
Darren Lester
Satellite Receiving Station: Software Systems Specialist
Michael Mauderer
Research Assistant
Elaine McIntyre
Argumentation Research Centre Secretary
Andrew McNeil
PhD Student
Chris Norrie
PhD student
martin pereira farina
Research Assistant
Zulqarnain Rashid
Research Assistant
Haocheng Shen
PhD Student
mark snaith
Research Assistant
Craig Stewart
Research Assistant
Tamas Suveges
PhD student
Garreth Tigwell
PhD student
Andre Vermeulen
PhD Student
Jacky Visser
Research Assistant
Chris Warburton
PhD Student
Jian Zhang
PhD Student
kris zutis
PhD Student

Support

Name
Position
derek brankin
Computer Systems Officer
kathleen cummins
AAC Support Worker
nick dawes
Systems Manager
Drew Doig
Satellite Receiving Station: Technician
Ian Harrison
Industrial Liaison Officer for Graduate Level Apprenticeships (School of Science & Engineering)
bruce isabella
Satellite Receiving Station: Technician
neil lonie
Satellite Receiving Station: Manager
Anne Millar
School Administrator (PA to Management and Placements)
les moonlight
Satellite Receiving Station: Technician
mahamadou niakate
Computing Specialist

Academic Honorary

Name
Position
mike coutts
Honorary Lecturer
David Farquhar
Honorary Lecturer
peter gregor
Professor (Emeritus)
Alan Newell
Professor (Emeritus)
Fiona O'Donnell
Honorary Lecturer
David Price
Honorary Lecturer
john richards
Honorary Professor
ian ricketts
Professor (Emeritus)
Mark Whitehorn
Chair of Analytics (Emeritus)

Research Honorary

Name
Position
norman alm
Honorary Research Fellow
zena chan
Honorary Research Assistant
lorna gibson
Honorary Research Assistant
alan mcgregor
Honorary Research Assistant
Vladimir Zabnin
Honorary Research Assistant

Can't find what you're looking for? Contact Us